• zapytanie@lgof.pl
Powiat jaworski

Nasz kraj podzielony jest na powiaty, które spełniają rolę administracyjną. Jednym z bardziej interesujących powiatów stał się powiat jaworski. Znajduje się on w województwie dolnośląskim. Został on utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jednak co o powiecie jaworskim warto wiedzieć?

Miasta w powiecie jaworskim

Każdy powiat w naszym kraju swoim obszarem administracyjnym obejmuje większe lub mniejsze miasta, a także okoliczne wsie. Jeśli chcemy mówić o miastach powiatu jaworskiego, to największym z nich jest miasto Jawor. To właśnie od niego powiat jaworski zaczerpnął swoja nazwę. Niemniej jednak można także wyróżnić Bolków, który wraz ze swoim obszarem administracyjnym tworzy gminę miejsko-wiejską. W skład powiatu jaworskiego wchodzą wiec jedynie dwa, wyżej wymienione miasta. Reszta miejscowości nie uzyskała praw miejskich, a to z kolei oznacza, że figurują na mapie powiatu jako ośrodki wiejskie.

Gospodarka powiatu jaworskiego

Gospodarka powiatu jaworskiego nieco odbiega od standardów województwa dolnośląskiego. Nie da się ukryć, że powiat jaworski posiada niechlubną stopę bezrobocia, która utrzymuje się na poziomie 10,6% w stosunku do osób, które pozostają aktywne zawodowo. Trzy lata temu w powiecie zarejestrowanych było niecałe 2 tysiące osób bezrobotnych. Biorąc jednak pod uwagę dość niewielką gęstość zaludnienia wynik ten z pewnością nie napawa optymizmem. Powiat jaworski odbiega więc znacznie pod tym względem od innych powiatów województwa dolnośląskiego.


Ostatnio dodane