• zapytanie@lgof.pl
Powiat polkowicki

Powiat polkowicki jest położony w województwie dolnośląskim, w jego północno-zachodniej części. Tworzą go: 3 miasta - Polkowice, Chocianów, Przemków, 3 gminy miejsko-wiejskie - Chocianów, Przemków, Polkowice oraz 3 gminy wiejskie - Radwanice, Gaworzyce, Grębocice.

Powiat polkowicki - społeczeństwo

Według danych Głównego Urzędu statystycznego z czerwca 2020 roku w powiecie polkowickim mieszka 63 082 osób. Około 61% z nich zamieszkuje na terenie miast, zaś 39% na wsi. Liczba kobiet i mężczyzn w powiecie polkowickim jest mniej więcej równa - panie stanowią 50,39% ludności powiatu, panowie z kolei 49,61%.

Powiat polkowicki - gospodarka

W raporcie Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanym w listopadzie 2019 można znaleźć informację, że około 1600 mieszkańców było zarejestrowanych jako bezrobotni, a stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 4,2%.

Miasto Polkowice, stolica powiatu to jedna z najbogatszych gmin w Polsce. Powiat polkowicki znajduje się w centrum Zagłębia Miedziowego, stąd obecność w powiecie koncernu KGHM Polska Miedź - producenta miedzi i srebra o światowym znaczeniu. Jednocześnie, dzięki utworzeniu w powiecie polkowickim podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie powiatu swoje zakłady otworzyli polscy i zagraniczni inwestorzy, tacy jak Volkswagen Motor Polska, Sanden Manufacturing Poland, Sitech Sp z o.o. czy CCC S.A. Ważną gałąź gospodarki powiatu polkowickiego stanowi też turystyka. Przemkowski Park Krajobrazowy, rezerwat ornitologiczny Stawy Przemkowskie czy Wzgórza Dalkowskie to tylko niektóre z miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów. 


Ostatnio dodane